Detail
| Model | DeVille SS Silver dial New Old Stock |
| Product number | 111.0140 |
| Year of manufacture | 1975 |
| Movement | Manual winding (Cal.625) |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Waterproof | non-waterproof |
| Case diameter | 32mm |
| Material | Stainless steel |
| Crystal material | plastic |
| Strap width | 18mm |
| Buckle width | 14mm |