Detail
| Model | Schaff Hausen Cal.853 |
| Product number | - |
| Year of manufacture | 1961 |
| Movement | Automatic winding (Cal.853) |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Waterproof | non-waterproof |
| Case diameter | 35mm |
| Material | Stainless steel |
| Crystal material | plastic |
| Strap width | 18mm |
| Buckle width | 15mm |