Detail
| Model | Automatic SS Square |
| Product number | 161.014 |
| Year of manufacture | 1965 |
| Movement | Automatic (Cal.671) |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Waterproof | non-waterproof |
| Case diameter | 26mm |
| Material | Stainless steel |
| Crystal material | plastic |
| Strap width | 19mm |
| Buckle width | 16mm |