Detail
| Model | Tank Américaine Small Model 18K Yellow Gold |
| Product number | 1710 |
| Year of manufacture | 1990's |
| Movement | Quartz (battery-powered Cal.157) |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Waterproof | Daily life waterproof |
| Case diameter | 35mm×19mm |
| Material | 18k yellow gold |
| Crystal material | sapphire crystal |
| Strap width | 13mm |
| Buckle width | 12mm |