Detail
| Model | Tank Louis Cartier SM 18K YG with accessories |
| Product number | 1150 2 |
| Year of manufacture | 1990's |
| Movement | Quartz (battery-powered Cal.157) |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Waterproof | non-waterproof |
| Case diameter | 28mm×21mm |
| Material | 18k yellow gold |
| Crystal material | mineral glass |
| Strap width | 15mm |
| Buckle width | 14mm |