Detail
| Model | Constellation C-line gold bark dial |
| Product number | CD168.017SP |
| Year of manufacture | 1969 |
| Movement | Automatic winding (Cal.564) |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Waterproof | non-waterproof |
| Case diameter | 37mm |
| Material | K14 Yellow Gold Field (14K gold plated) |
| Crystal material | plastic |
| Strap width | 19mm |
| Buckle width | 18mm |