Detail
| Model | Tank Française SM 18K Yellow Gold with Accessories |
| Product number | 2385 |
| Year of manufacture | 2000's |
| Movement | Quartz (battery-powered Cal.157) |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Waterproof | Daily life waterproof |
| Case diameter | 23mm |
| Material | 18k yellow gold |
| Crystal material | sapphire crystal |
| Strap width | 15mm |
| Buckle width | 14mm |