Detail
| Model | Deville GP Oval Gold New Old Stock |
| Product number | 511.0509 |
| Year of manufacture | 1979 |
| Movement | Manual winding (Cal.625) |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Waterproof | non-waterproof |
| Case diameter | 24mm |
| Material | 14k Yellow Gold plated |
| Crystal material | plastic |
| Strap width | 12mm |
| Buckle width | 8mm |