Detail
| Model | DeVille GP Oval case Silver Roman |
| Product number | 111.0148 |
| Year of manufacture | 1979 |
| Movement | Manual winding (Cal.625) |
| Country of manufacture | Switzerland |
| Waterproof | non-waterproof |
| Case diameter | 33mm |
| Material | 14k Yellow Gold plated |
| Crystal material | plastic |
| Strap width | 17mm |
| Buckle width | 14mm |